Elevii claselor V-XII au participat la simpozionul dedicat Micii Uniri – 24 Ianuarie 1859, în sala C.D.I. a Liceul Tehnologic “Ion Creangă” Curtici, sub coordonarea domnilor profesori Grecu Lucia, Vasilovici Emilia și Farcașiu Lucian Bogdan.
În cadrul acestui simpozion doamna profesoară Grecu Lucia a evocat momentul Unirii Principatelor Române de la 24 Ianuarie 1859, urmat de recitarea unor poezii patriotice dedicate momentului și intonarea imnului de stat și “Hora Unirii.”
![DSCN3417](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/275x0_100_1_c_FFFFFF_f484e09f6d202f22a45e8e1a43637e7d.jpg)
![DSCN3418](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/275x0_100_1_c_FFFFFF_849069b623e704a2f2d23304f96c3307.jpg)
![DSCN3420](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/275x0_100_1_c_FFFFFF_02d0c30a665662d9408d3b9ca5938bb5.jpg)
![DSCN3423](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/275x0_100_1_c_FFFFFF_ab46a3fae7b03c1689a8367f087cc43c.jpg)
![DSCN3426](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/275x0_100_1_c_FFFFFF_7dfd93189c28f5ee0159a535d9760f39.jpg)
![DSCN3430](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/275x0_100_1_c_FFFFFF_cf18e8c0b2caa72a1f46f9d272767e96.jpg)
![DSCN3433](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/275x0_100_1_c_FFFFFF_e1bedc56c089ca40035f8bc97c3f1c75.jpg)
![DSCN3436](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/275x0_100_1_c_FFFFFF_9be860ae94854704c401c732367a99c2.jpg)
![DSCN3438](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/275x0_100_1_c_FFFFFF_4f63c25807fc18c28769fe91af36ae11.jpg)