Am redeschis “cartea istorie” şi am rememorat una din paginile “de aur” a acesteia – MICA UNIRE – evocând personalitatea valoroasă a domnitorului Alexandru Ioan Cuza.
Eveniment marcat al existenţei noastre ca popor, Unirea, desăvârşită la 24 ianuarie 1859 a împlinit visul “de aur” al românilor, reuşind să le redea speranţa într-un viitor mai luminos.
Elevul clasei a XII-a A, Andrei Cucuiat a realizat o prezentare Power Point a evenimentelor petrecute în acele momente istorice de o puternică încărcătură emoţională pentru noi ca popor.
Fiorul acelei zile a fost surprins în creaţii lirice impresionante, recitate de elevii claselor a VII-a B şi a VIII-a A, sub îndrumarea d-nelor prof. Oana Vereşezan şi Emilia Vasilovici.
În finalul programului s-a intonat cântecul emblematic pentru evenimentul marcant al istoriei: “HORA UNIRII”.
![DSCN4820](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_23b893e776d140f4d5aedc01da961287.jpg)
![DSCN4821](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_a8f6883af0a408c5b076ac82df8aff02.jpg)
![DSCN4822](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_49dfdb57e4a39571a47ee0b5939dda85.jpg)
![DSCN4823](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_6ca5b57ac808499e8f4e39d7a9e1be82.jpg)
![DSCN4824](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_bf652e5fe27fc8fad42a627f57bfcd66.jpg)
![DSCN4825](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_ba766781cb4aebcc3ecbd7652d350f04.jpg)
![DSCN4826](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_96cbf982c9b5448542b970c1914024eb.jpg)
![DSCN4828](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_3a02975003f715395000c7198a0814f9.jpg)
![DSCN4829](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_0d901abb9769f4f93e2bcf0ae11696fe.jpg)
![DSCN4830](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_d98566a0db6d4a9c2576fcb20e000e17.jpg)
![DSCN4831](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_345ba6fd05d86aa2f4f73b486065fd7a.jpg)
![DSCN4833](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_a87d7d2e4240eb5960c523833f8d1fb1.jpg)
![DSCN4834](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_3f68d207dcedd02170165fe9761d7081.jpg)
![DSCN4835](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_9c4e08888e19810a5d914568b31022d1.jpg)
![DSCN4836](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_999cf82b506925d8ace260bbbcc64ce8.jpg)
![DSCN4837](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_0e000f8b91e0e5114f19c9403a71cd3a.jpg)
![DSCN4838](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_5c8c3d8ed9a20e52b3e93ed35600ea20.jpg)
![DSCN4839](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_47ec196c71154b9d4ddc31361857f684.jpg)
![DSCN4840](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_b096c91adb179028207fa7f57d13fb86.jpg)
![DSCN4841](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_9d1bde4ba37131fa4a16d9a14267d65b.jpg)
![DSCN4842](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_8d48a709cffadbaab8a63c361d63f998.jpg)
![DSCN4843](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_ec9e907e99a9f3bb9c0d2ad50e0fe20a.jpg)
![DSCN4844](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_36131e6f884750ddd8edd7134707199b.jpg)
![DSCN4845](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_0c08a39ae06b4ce49da141ff35bd4f86.jpg)
![DSCN4846](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_0c17fbf7e8a846796fd55fa736d8877d.jpg)
![DSCN4847](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_8531c9950a82a953a7b2a1b7b3e728dd.jpg)
![DSCN4848](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_48128e749161f92e92b4ae2430ca1d74.jpg)
![DSCN4849](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_b5d98d03591e883063d87a2361b67001.jpg)
![DSCN4850](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_fe2f7fb2d7850cb48c2d19a46f48498f.jpg)
![DSCN4851](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_0ab68212fa28901a952a6fd0e8593798.jpg)
![DSCN4852](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_2291acd17c4e4b4fe23207d5388fead7.jpg)
![DSCN4853](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_749e32cf82e5a08d9ec4503498a03e57.jpg)
![DSCN4854](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_01fecbf3afbf9915141ea8aefcde0bf9.jpg)
![DSCN4855](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_2ceade686f3958a445ab85ee85592890.jpg)
![DSCN4856](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_45b36b810f71ba24980ca6c39eec5f7a.jpg)
![DSCN4857](https://www.liceulcurtici.ro/wp-content/uploads/ewpt_cache/366x0_100_1_c_FFFFFF_d2f900fea9621b0597d4986ede447898.jpg)